Alergia – sposoby leczenia

Alergia to jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Dramatyczny wzrost zachorowań w ciągu ostatnich 30 lat można porównać tylko z dynamiką epidemii AIDS. Ocenia się, iż 25-30% populacji ludzkiej ma objawy alergii. A liczba chorych na tę chorobę podwaja się co 10 lat.

W Polsce mamy alergika w co trzeciej rodzinie. 67% alergików stanowią kobiety. W większości (38%) są to osoby młode, w wieku 15-29 lat, a trzy czwarte alergików to mieszkańcy miast. W Warszawie obecnie prawie co trzecie dziecko ma objawy alergii (dane statystyczne wg opracowania autorstwa dr A. Lipiec i dr P. Rapiejko).

Najczęściej dokucza nam alergia na pyłki, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, ale także na chemiczne środki do prania, sprzątania i kosmetyki.

Nie można wyleczyć alergii, jednak można unikać objawów oraz zmniejszać ich nasilenie. Najlepszym i najprostszym sposobem terapii jest całkowita eliminacja alergenu z otoczenia alergika lub przynajmniej unikanie z nim kontaktu.

Kolejnym etapem leczenia alergii jest stosowanie środków farmakologicznych. Najpopularniejszymi lekami (tzw. I rzutu) zalecanymi przez lekarzy są leki antyhistaminowe, które są bardzo skuteczne, bezpieczne i dostępne bez recepty. Ponieważ nie posiadają one praktycznie objawów ubocznych, stosowanie ich zawsze powinno poprzedzać wprowadzenie innych metod leczniczych np. odczulania.

Odczulanie to metoda dość długotrwała (trwa od 3 do 5 lat), ale niezwykle skuteczna. Poprawę można zauważyć po kilku szczepionkach. Szczepionki dostępne są w zastrzykach, doustnie i w sprayu do nosa. Odczulanie zwykle prowadzone jest w ośrodkach ukierunkowanych na tę metodę leczniczą i tam też uzyskiwane są najlepsze efekty. W powiecie piaseczyńskim takim ośrodkiem jest przychodnia lekarska przy ul. Czajewicza w Piasecznie, posiadająca umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na obsługę pacjentów alergologicznych.

Jedną z okazji do skorzystania z poradnictwa dotyczącego alergii była akcja finansowana ze środków Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Konstancinie wspólnie z przychodnią „na Czajewicza” przy użyciu Mobil-Medu – przewoźnej przychodni lekarskiej. W trakcie akcji osoby zameldowane w gminie Konstancin mogły skorzystać z:

  • bezpłatnych konsultacji lekarskich;
  • bezpłatnych badań diagnostycznych (testy skórne i spirometria).