Nadwaga i otyłość

Problem nadwagi i otyłości jest bardzo powszechny w Polsce. Badania Pol-MONICA, przeprowadzone na terenie Warszawy wskazują, że w Polsce nadwaga występuje u 45% mężczyzn i 35% kobiet, a otyłość u 22% mężczyzn i 29% kobiet.

Jak to się dzieje, że często mimo usilnych starań, podejmowanych prób odchudzania, coraz większego dostępu do informacji na temat żywności i odżywiania, problem nadwagi i otyłości jest tak powszechny? Paradoksalnie, im częściej stosujemy różne diety, preparaty odchudzające, tabletki, tym trudniej jest osiągnąć i utrzymać spadek masy ciała. Jak donoszą badania, większość kobiet czerpie wiedzę na temat diet odchudzających z tzw. prasy kolorowej. Kończy się to często stosowaniem bardzo restrykcyjnych diet, gwałtownym spadkiem masy ciała i tzw. efektem jo-jo. Jest to „droga donikąd”.

Konsultacja u dietetyka ma za zadanie uporządkowanie wiedzy na temat odżywiania i zastosowanie odpowiednio dobranej terapii dietetycznej. Należy podkreślić fakt, iż dieta, aby była zdrowa i skuteczna, powinna być przede wszystkim układana indywidualnie dla każdego pacjenta. Podejmując odchudzanie należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wiek, płeć, aktywność fizyczną oraz współistniejące schorzenia (np. podwyższony cholesterol, osteoporozę, cukrzycę czy problemy z motoryką przewodu pokarmowego) danej osoby. Wszystkie te czynniki wpływają na zapotrzebowanie energetyczne organizmu, które u każdego jest inne, oraz powinny mieć wpływ na dobór produktów spożywczych w jadłospisie. Racjonalna dieta odchudzająca to taka, której deficyt energetyczny wynosi 500 kcal w ciągu dnia w stosunku do pełnego zapotrzebowania dobowego. Oznacza to, że aby schudnąć, musimy jeść o 500 kcal mniej niż wynosi nasze tempo przemiany materii i energii zużywanej na aktywność fizyczną.

Poza odpowiednio dobraną kalorycznością, dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych – najlepiej w postaci naturalnej, z produktami spożywczymi. Osoby odchudzające się niestety często o tym zapominają. To właśnie niedobór witamin i mikroelementów jest przyczyną złego samopoczucia, osłabienia, senności, rozdrażnienia, nagłych napadów głodu. Są to objawy, których wiele osób doświadczyło na własnej skórze stosując restrykcyjne diety, a które znikają przy odpowiednio zbilansowanej terapii dietetycznej.

Dietetyk ustalając dietę powinien także mieć na uwadze dostępność produktów spożywczych, aby każdy pacjent miał możliwość ich zakupu. Dieta, by była wdrożona w życie, musi być funkcjonalna i praktyczna. Skorzystaj z fachowej porady dietetycznej, a sam zobaczysz, że bycie na diecie wcale nie jest trudne i uciążliwe.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na konsultacje dietetyczne do Centrum Zdrowia w Piasecznie ul. Czajewicza 5/7, Więcej informacji pod telefonami (022) 7350036-7 oraz 604121560 i 604131560, a także na miejscu w przychodni.