Oczy i okulary

Coraz częściej na targowiskach i bazarach można kupić gotowe okulary korekcyjne. Znajdują one wielu amatorów ze względu na cenę – niższą od okularów wykonanych u optyków i możliwość kupienia ich bez recepty. Użytkownicy tych okularów nie orientują się jednak, że okulary kupione na bazarach i w innych miejscach poza optycznych mogą im szkodzić. Nie spełniają one bowiem w żadnej mierze indywidualnej korekcji wad wzroku. A przecież wszyscy wiedzą, że wady wzroku, nieodpowiednio zdiagnozowane lub w ogóle nie zdiagnozowane, są przyczyną wielu poważnych problemów, począwszy od dolegliwości spojówkowych, jak np. pieczenie, nadmierne łzawienie, przez ból oczu i głowy, aż do utrwalenia i pogłębienia istniejącej już wady.

Najczęściej spotykane wady wzroku to: krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność), starczowzroczność, oraz niezborność (astygmatyzm), której także występuje kilka także postaci. Oprócz tych podstawowych wad wzroku wyróżniamy także dodatkowe, tj. różnowzroczność (różne wady wzroku w obu oczach) czy anizeikonia (różne wielkości obrazów tworzących się w obu oczach). Aby te wady wykryć i odpowiednio zdiagnozować, konieczna jest konsultacja okulistyczna. Okulista nie tylko zbada wzrok specjalistyczną aparaturą, ale również dobierze korekcję odpowiednią do wady wzroku, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, warunki życia i pracy oraz choroby współistniejące.

Musimy dbać o nasze oczy, korzystając z odpowiednich okularów ochronnych. Osobom, które ukończyły czterdzieści lat, nie zapewnią tego gotowe szkła przeznaczone do dali, ani gotowe szkła przeznaczone do bliży. Do takich okularów potrzebna jest moc szkieł do tzw. odległości pośredniej. Może ją określić tylko lekarz okulista po wnikliwym badaniu. Często w pracy zachodzi konieczność korzystania z dwóch, a nawet z trzech par okularów, problem ten rozwiązują okulary: dwuogniskowe lub progresywne. Ale o ich mocy i odległości, z jakiej mają być stosowane, powinien zdecydować lekarz okulista.

Niestety, gotowe okulary dostępne w masowej sprzedaży na targowiskach lub w sklepach wielobranżowych problemów ze wzrokiem nie rozwiązują, a mogą je tylko pogłębić. Okulary to „proteza” wzroku i tak jak inne protezy, muszą być robione na zamówienie według wskazań lekarskich. Okulary to nie np. buty, których istnieje kilkanaście numerów i dobieramy je z łatwością z gotowej ekspozycji; buty możemy przymierzyć w sklepie i wstępnie skontrolować, czy są wygodne. Jakość okularów zobaczymy dopiero za kilka dni, tygodni lub miesięcy, gdy na cofnięcie uszkodzeń wzroku może być już za późno. Kupujmy więc okulary tylko w punktach optycznych.

Aby sprostać potrzebom pacjentów i w trosce o ich zdrowie, na terenie przychodni Centrum Zdrowia przy ul. Czajewicza 5/7 znalazł się profesjonalny Punkt Optyczny, jak również poradnia okulistyczna. Okulary wykonywane są zgodnie z parametrami zaznaczonymi na receptach wydawanych przez lekarzy okulistów. Oprawy okularowe i szkła korekcyjne, proponowane w Punkcie Optycznym w Centrum Zdrowia, posiadają certyfikaty zgodności z wymogami o wyrobach medycznych. Obróbka techniczna odbywa się we w pełni wyposażonej szlifierni na terenie Piaseczna przy ul. Jaspisowej 6. Pracownia optyczna zatwierdzona przez Cech Optyków w Warszawie daje gwarancję wysokiej jakości wykonywanych usług optycznych.

NIE WPADAJ W PUŁAPKĘ TANIEJ PROMOCJI. WYBIERZ TO, CO NAJCENNIEJSZE: ZDROWE OCZY!