Paznokcie

Chirurgia paznokcia i leczenie chorób paznokci przeciętnemu człowiekowi kojarzy się najczęściej z wrastającymi paznokciami. Każdy o tym słyszał, a bardzo wiele osób w sposób „domowy” starało się pozbyć przykrych dolegliwości z tym związanych. Ale chirurgia paznokci to również leczenie wielu skomplikowanych chorób, począwszy od różnego rodzaju problemów czysto kosmetycznych, a skończywszy na nowotworach.

Zaczniemy jednak od krótkiego omówienia nierzadkiej, bo spotykającej bardzo wiele osób choroby, zwanej wrastającym paznokciem. Co powoduje, że się pojawia? Najczęściej kłopoty zaczynają się od zakupu i używania nieodpowiedniego obuwia, z bardzo wąskimi „noskami”, często z tworzywa sztucznego nieprzepuszczającego powietrza i powodującego pocenie się stóp. W takim środowisku nawet niewielki uraz w okolicy płytki paznokciowej powoduje powstawanie niegojącej się rany. Drugim ważnym powodem „wrastania” jest nieodpowiednie obcinanie paznokci, szczególnie u małych dzieci. Niekiedy też obserwuje się wrodzone skłonności do nieprawidłowego rozwoju paznokcia.

Jakie są najczęstsze objawy? Przewlekłe drażnienie wału paznokciowego powoduje najpierw wystąpienie stanu zapalnego. Potem pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienienie wału paznokciowego. W miejscu rany spowodowanej ostrą krawędzią paznokcia wyrasta nowa tkanka – ziarnina, określana potocznie jako „dzikie mięso”. Kolejne niewielkie urazy powodują uszkodzenia tej ziarniny połączone z coraz większym bólem. Następnym etapem jest infekcja i narastające objawy zapalne, czasami obejmujące cały palec. Coraz większa bolesność znacznie utrudnia codzienne życie, a przede wszystkim chodzenie, bieganie czy uprawianie sportu.

Metody zachowawcze stosujemy jedynie w początkowej fazie choroby. Kiedy one zawiodą, pozostaje jedynie kompetentna interwencja chirurgiczna paznokcia. Jeśli decydujemy się na próbę leczenia chirurgicznego, to koniecznie polecamy zakup nowych, wygodnych butów. Bez tego nawet udana interwencja zakończy się niepowodzeniem. Nie ma również sensu chodzenie z bolącym palcem przez wiele miesięcy. Powodem zwlekania jest najczęściej strach przed chirurgiem, jednak chirurg z doświadczeniem w leczeniu chorób paznokci zrobi to w odpowiednim znieczuleniu, tak aby sam zabieg był zupełnie niebolesny. I w ten sposób problem może być rozwiązany poprzez drobny zabieg chirurgiczny, a najczęściej już po kilku dniach można wrócić do normalnej aktywności, w tym do uprawiania sportu. Okres po zabiegu nie wymaga w większości przypadków zwolnienia lekarskiego.

Prawidłowe leczenie chirurgiczne wrastającego paznokcia polega na częściowym osunięciu płytki paznokciowej z nieodwracalnym usunięciem fragmentu jego macierzy. Rezultatem takiego zabiegu jest w przyszłości odrośnięcie nieco węższej płytki paznokcia. Bardzo rzadko istnieje konieczność usunięcia całej płytki paznokciowej, czego wielu chorych bardzo się obawia.

Chirurgia paznokcia to, jak zaznaczyliśmy na początku, nie tylko leczenie wrastających paznokci. Istnieje cały szereg niedocenianych i nierozpoznawanych schorzeń paznokci, które stanowią problem terapeutyczny, ale bardzo często także kosmetyczny. A przecież zdeformowane, matowe, przebarwione paznokcie zarówno palców rąk, jak i nóg, świadczą często o tym, że nie dbamy o nasze zdrowie.

Jakie stany chorobowe paznokci wymagają interwencji chirurga? Nie jest ich wcale tak mało. Wymienimy jedynie najczęstsze: krwiak podpaznokciowy, ciało obce (np. drzazga pod paznokciem), torbiel śluzowa pod paznokciem, brodawki podpaznokciowe, ropna ziarnina, odstający paznokieć, pourazowe uszkodzenie płytki paznokciowej, włókniak, inne narośla podpaznokciowe, guzy nowotworowe, czerniak. Często powyższe stany powikłane są różnego rodzaju infekcjami, na przykład grzybiczymi, co wymaga konsultacji i leczenia także przez specjalistę dermatologa.

Prawidłowe rozpoznanie i leczenie chorób paznokci wymaga niekiedy wykonania specjalistycznej biopsji płytki paznokciowej, jak i tkanek znajdujących się wokół paznokcia i pod samym paznokciem. Sposób leczenia każdej z wymienionych wyżej chorób musi być odpowiednio zaplanowany. Ze względu na bardzo ważną funkcję palców wybiera się zawsze najmniej inwazyjną z możliwych metod leczenia. W bardzo wyspecjalizowanych ośrodkach leczenia chorób paznokci możliwe są nawet zabiegi ich przeszczepiania. Cała chirurgia paznokcia to tak zwana chirurgia jednego dnia. Pobyt w ośrodku nie przekracza kilku godzin i możliwy jest bardzo szybki powrót do pracy.

W Piasecznie zabiegi wykonywane są w Przychodni Centrum Zdrowia przy ul. Czajewicza 5/7.